Logo


10. KROKODILAS (OŽIARAGIS) – मकर (makara)

Ožiaragis
Ožiaragio vaizdavimas Ožio pavidale – graikų kultūros įtaka. Remiantis senoviniais sanskrito tekstais Ožiaragis vadinamas „Nakra“ (Krokodilas). Dar vienas Ožiaragio pavadinimas yra „Makara“, išvertus iš sanskrito – „Jūrų Pabaisa“ arba „Jūros Drakonas“. Žodis „Makara“ taip pat siejamas su krokodilu, rykliu, delfinu. Dar galima aptikti, kad Ožiaragis yra vaizduojamas kaip gyvūnas, kurio viršutinė kūno primena elnią, o apatinė – krokodilą. Remiantis Jyotish astrologija, teisingiausia būtų Ožiaragį vadinti „Krokodilu“, “Aligatoriumi” arba „Jūros pabaisa/drakonu“.

Krokodilai yra viena seniausių išlikusių gyvūnijos rūšių, sugebėjusių prisitaikyti ir išgyventi bet kokiomis sąlygomis. Šie šaltakraujai gyvūnai itin rūpinasi savo jaunikliais, budriai saugo ir stebi kiaušinius. Vėliau išsiritusius jauniklius plukdo savo nasruose. Krokodilai – mitybos grandinės karaliai, palaikantys atogrąžų miškų ekosistemos balansą. Taigi, mielieji Ožiaragiai – Krokodilai, dabar galite suprasti, kodėl esate tokie ištvermingi, užsispyrę ir šaltakraujiški. O jei kas nors Jus netyčia pavadins „Ožiu“ ar kiek gražiau „Ožiaragiu“, atsakykite, kad esate Krokodilas, Archozaurų palikuonis.

Nedidelis patikslinimas.
Mes visi kuo puikiausiai žinome savo zodiako ženklą, kuriame mūsų gimimo metu buvo Saulė. Kiekvienas savo horoskope turime visus dvylika ženklų. Mūsų charakterio savybės gali neatitikti aprašomo ženklo savybių, jei pagrindiniai planetų deriniai yra išsidėstę kituose ženkluose. Horoskopo analizė yra holistinis darbas, apimantis visus dvylika ženklų ir juose esančias planetas bei jų tarpusavio ryšius. Jei nesate Ožiaragio ženklo atstovas, vis tiek galite turėti ryškias Ožiaragio ženklui priskiriamas savybes: ištvermingumą, gebėjimą išsilaikyti bet kokiomis sąlygomis ir tuo pačiu pasirūpinti savo vaikais, įsižeminimą ir įsitvirtinimą, visokeriopos materialinės gerovės siekį, praktiškumą.
Minėtos savybės priklauso nuo planetų, esančių Ožiaragio ženkle. Ožiaragio valdovas yra Saturnas, kuris turi tris priešus: Saulę, Mėnulį ir Marsą. Saulė Ožiaragio ženkle atspindi tvirtas nuostatas įvairiais gyvenimo klausimais, kartais pernelyg daug suvaržančios tikrąjį sielos pašaukimą ir asmenybės saviraišką bei kūrybingumą. Būdinga pirmiau atlikti pareigą, būti už viską atsakingu ir galbūt, jei liks laiko pagalvoti apie kūrybą ar laisvalaikį. Emocinis santūrumas ar polinkis dažnai nusiminti yra Mėnulis Ožiaragio ženkle. Marsas Ožiaragio ženkle yra stiprus (egzaltuotas) ir tuo pačiu priešas Saturnui, kuris valdo Ožiaragio ženklą. Todėl geras Marsas Ožiaragio ženkle kausis ir priims iššūkius tik tada, kai iš tikrųjų reikės. Pasižymės savitvarda ir be reikalo nesikarščiuos. Jei Marsas Ožiaragio ženkle pažeistas, tikėtina tinginystė, pasyvumas, iššūkių vengimas. Kitu atveju tikėtinas energijos disbalansas ar perteklius, negebėjimas tikslingai ją paskirstyti, dėl to gali pasireikšti tinginystė arba persidirbimas bei polinkis perspausti. Ožiaragio ženkle gerai jaučiasi Merkurijus ir Venera, kurie yra Saturno draugai. Merkurijus visada padeda Ožiaragiui būti atkakliam, rasti išeitį iš bet kokios situacijos, gauti reikiamus atsakymus ir pamatyti įvairias galimybes norimai veiklai plėtoti ar užtikrintai imtis naujos su materija susijusios veiklos. Venera padeda išlaikyti ir išsaugoti meilės santykius, vertinti savo mylimąjį. Būdingas santūrumas meilės srityje, savotiškas sausumas ir konkretumas diplomatijos srityje. Jupiteris Ožiaragio ženkle ypač silpnas: sudėtinga įžvelgti gyvenimo prasmę, materialios gerovės kūrimas tampa tikra našta, apsunkina galimybę susilaukti vaikų, moteriai gali atnešti stiprų nusivylimą vyrais. Būdingas gilus dvasinis nusivylimas, moralinis nuopolis ir daug darbo einant dvasiniu keliu.
Straipsnio pabaigoje pateikiau nuorodą, kur galite susivesti savo gimimo duomenis ir pasitikrinti planetas, esančias Ožiaragio ir kituose ženkluose. Nuoroda skirta labiau pažengusiems astrologijos studentams. Svarbu suprasti, kad mes visi turime Ožiaragio ženklą savo gimimo horoskope. Šis straipsnis pažintinis, paremtas senovinėmis Jaimini ir Parashara sutromis, skirtas praplėsti požiūrį į klasikinę senovės astrologiją.

KŪNO DALIS. ŠLAUNYS

Labai dažna šlaunies raumenų skausmo priežastis yra raumenų pertempimas. Būdinga bėgikams, taip pat pasireiškia pradėjusiems intensyviau sportuoti. Šlaunų raumenų patempimo atveju geriausiai padeda poilsis. Pasiūlykite perdėtai atsakingam Ožiaragiui trumpam atsipūsti ar atsipalaiduoti SPA centre. Gulėti ant masažo stalo ir nieko neveikti?! Kaip galima šitaip neatsakingai elgtis? Šlaunys greitai pavargsta ir įsitempia. Bet Ožiaragis apsimeta, kad nieko neskauda, nes jis atsakingas už viską, kas vyksta aplink jį.

MOTERIŠKAS ŽENKLAS. ATSAKOMYBĖS PAJAUTA

Kad Ožiaragis sau leistų pakeisti darbą, santykius, gyvenamąją vietą, turėti pomėgių, jam būtinas materialinis saugumas. Tuomet jis jausis užtikrintai ir galės imtis mėgiamos veiklos, kažką keisti ir pan. Pirma materialinis saugumas, tik po to pokyčiai. Pirma reikia įvykdyti visas pareigas ir tik tuomet galima pagalvoti (!) apie naują veiklą ar gyvenimo krypties ketimą. Juk negražu netikėtai atsisveikinti ir tiesiog išeiti iš nepatikusio vakarėlio. Neatsakinga.

IŠTVERMĖ. KETURKOJIS

Pasižymi ištverme įgyvendindant didžius tikslus. Stiprus pakelti gyvenimo naštą. Gyvenime svarbu įsitvirtinti ir gauti kryptingo darbo rezultatus, būti pripažintam ir įvertintam, tapti autoritetu. Sanskrito sutrose minima, kad priekinė Ožiaragio kūno dalis yra su keturiomis kojomis, o likusi kūno dalis yra uodega.

ŽEMĖ. RACIONALŪS TIKSLAI

Ožiaragis visada sugalvos, kaip prisiimti dar daugiau papildomos atsakomybės ir naštos ant savo pečių. Visada ras argumentų pagrįsti naujai atrastą atsakomybės rūšį. Geriau būti perdėtai atsakingu nei atskleisti savo baimes. Ožiaragis dirba taip, tarsi jį kas nuolat vertintų pažymiais. Būdingas racionalumas siekiant konkrečių tikslų, netikėtumai pernelyg neišgąsdina, svarbiausia būti atsakingu. Ožiaragiui priskiriama tama guna energija, kurios dėka jam atrodo, kad viską pasiekė ir įgyvendino pats, o geri darbo rezultatai yra tik jo atkaklių pastangų rezultatas. O kaip kitaip? Tačiau dvasinės praktikos Ožiaragiui padėtų suprasti, jog jis tėra įrankis Kūrėjo rankose. Puikus atsakingas įrankis.

PITTA, KAPHA IR VATTA

Ožiaragiui priskiriama mišri visų trijų došų energija. Pitta doša skatina imtis iniciatyvos ir atsakomybės. Kapha energija padeda išlikti pareigingu. Vata energija suteikia gebėjimą keisti savo atsakomybes bei įsipareigojimus pagal poreikį ir aplinkybes.

VIETOVĖ. VANDENINGOS ŽEMĖS

Krokodilai gyvena tropinėse klimato juostose, kur gausu ežerų, vyrauja drėgni tropikų miškai. Klasikiniai astrologiniai tekstai Ožiaragiui įprastai priskiria derlingas vandeningas žemes. Phala Deepika nurodo vandeningus miškus. Ši informacija apie vietoves būdavo reikalinga, ieškant dingusių žmonių, gyvūnų ir daiktų. Senųjų sanskrito tekstų žinios apie ženklus neprarado vertės net ir šiandien, dažniausiai naudojamos prognozavime.

SPALVA

Senovėje nebuvo tokio plataus spalvų spektro kaip dabar. Klasikiniuose tekstuose Ožiaragiui priskiriama marga spalva.

IŠMINČIUS DŽAIMINI (JAIMINI)

Remiantis išminčiaus Jaimini sutromis, kurios neoficialiai patvirtintais duomenimis gali būti parašytos 6000 metų pr. Kr., Ožiaragio ženklas reiškia vandens gyvūnus, ore judančius daiktus, planetas, paukščius, kaimus, niežus, defektus, auglius. Išminčius Parashara Ožiaragio ženklą sieja su gebėjimu įgyti kriauklių, perlų bei valgomų vandens augalų.
Asmeninė sielos planeta „Atma karaka“ leidžia nusakyti, kaip skleidžiasi gyvenimo kelias ir apibūdina darbinės veiklos sritį. Jei išvestinėje sielos kelio vargoje (horoskope) ši planeta patenka į Ožiaragio ženklą, tuomet gyvenimo kelias siejamas su verslumu bei praktine darbo sritimi.

Svarbus papildymas
Žodis zodiakas yra graikų kilmės. Zodiakas sudarytas iš dvylikos ženklų. Džiotiša (jyotiṣa ज्योतिष) astrologijoje ženklas yra vadinamas „raši“ (rāśi – राशि). Žvelgiant iš žemės taško, zodiakas yra saulės kelias dangumi (ekliptika). Tai yra 360 laipsnių ratas, padalintas į dvyliką dalių po 30 laipsnių. Šis padalinimas buvo žinomas iki graikų kultūros ekspansijos. Jadžur Vedos priede Vedanga Džiotiša, kuris skirtas astronominiams skaičiavimams, minimi 12 mėnesių, išvardinami mėnulio žvaigždynai, bet ne zodiako ženklai. Senovės indai zodiaką vadino „kalarupa“, „laiko įsikūnijimu“ arba „kalapuruša“, jį simbolizavo kosminis vyras, kurio galva buvo Avinas, veidas – Jautis, rankos – Dvyniai ir t.t. Tai, kad ženklus vadiname gyvūnų vardais, yra graikų kultūros įtaka. Senovės indų, babiloniečių astrologijoje egzistavo mėnulio žvaigždynų astrologija, tik vėliau buvo pradėti naudoti ženklų pavadinimai. Džaimini savo sutrose neteikia reikšmės ženklų pavadinimams, įvardina juos skaičiais: Avinas yra 1, Jautis yra 2 ir .t.t.

Mano sąmonės pokyčiai
Savo astrologinėje programoje KALA esu pasirinkus nustatymus, kur ženklai yra pažymėti skaičiais. Iš pradžių buvo keista, bet vėliau tai įnešė naują matymą ir visai kitą suvokimą apie astrologinius ženklus po vakarų astrologijos studijų. Viename pagrindinių astrologinių tekstų „Brihat Parashara Hora Sastra“ teigiama, kad nematomas Vishnu (Aukščiausias Dievo asmuo) yra Kalarupa (Laiko įsikūnyjimas), kurio kūno dalys yra ženklai, pradedant nuo Avino ir šios kūno dalys neturi sąmonės. Tuo tarpu planetos turi Dievišką sąmonę, kuri pasireiškia kaip tam tikra planetų įtaka, formuojanti mūsų charakterį ir likimą. Pradėjus gilinantis į senovės astrologiją, atsivėrė visiškai naujas matymas ir suvokimas. Šį vyksmą paspartino asmeniniai sąmonės pokyčiai, įskaitant gyvenimo būdo pasikeitimus. Supratau, kad senoviniai sanskrito tekstai nėra šiaip sau tekstai ar pasakos. Mokant užsienio kalbas ir plečiant sąmonę, atsidaro visi vartai į Pasaulio Žinyną ar Pasaulio Sielą, kaip rašė P.Coelho.

Laisvalaikiu

Šioje nuorodoje galite susivesti savo gimimo duomenis ir pasitikrinti, kokios planetos yra Ožiaragio ženkle ir ne tik: http://www.vaultoftheheavens.com/VOTH_ChartCreator/Welcome.aspx.
Tekstas parengtas pagal Ernst Wilhelm „Graha Sutras“ (2006), Brihat Parashara Hora Sastra, Jaimini Upadesha Sutras, bei Ernst Wilhelm mokomąją medžiagą.