Logo


5. LIŪTAS – सिंह (simha)


liepos 23 - rugpjūčio 22

Liūtas
Stipri saviraiška, lyderystė, kūryba ir magnetizmas.
Liūtas yra karališkas ženklas. Taip yra todėl, kad Liūto valdovė Saulė valdo tik vieną ženklą iš dvylikos. Mėnulis taip pat tik vieną ženklą - Vėžį. Tačiau Saulė pagal džiotišą astrologiją yra Karalius, o Mėnulis - Karalienė. Visos kitos planetos valdo po du ženklus, pavyzdžiui: Merkurijus – Dvynius ir Mergelę. Merkurijus karalystėje užima Princo vietą arba administratoriaus, ką ir atspindi jo valdomi ženklai.
Saulė – Karalius Rama. Saulė yra sarva-ātmā (सर्व-आत्मा) – Aukščiausia siela (visų siela) esanti kiekvieno širdyje, išvertus iš sanskrito kalbos. Saulė yra Dievybė, kuriai buvo statomos milžiniškos šventyklos. Taip nurodo senieji sanksrito tekstai, puranos, astrologinis tekstas „Brihat Parašara Hora Šastra” ir kt. Karalius Rama paaukojo savo asmeninę šeimyninę laimę vardan karalystės gerovės. Rama gerai žinodamas apie savo žmonos Sita meilę, atsidavimą ir tyrumą, išsiuntė ją besilaukiančią į mišką dėl neteisingai pasklidusių gandų vardan tautos gerovės. Žmogus su stipria ir gera Saule gimimo horoskope gali paaukoti savo asmeninius poreikius dėl kilnesnių poreikių, vardan visuomenės. Saulė besąlygiškai šviečia vardan visų gerovės neišskirdama nei vieno.
Stipri Saulė gimimo horoskope – stipri ir ryški asmenybė. Džiotiša astrologija turi daug įvairių technikų, kurių dėka vertinamas planetos stiprumas. Galingiausia Saulė, kuomet ji yra aukščiausiai danguje, t.y. pavasarį ir vasarą bei vidurdienį. Tuo laiku gimę pasižymi lyderystės savybėmis, jiems būtina saviraiška. Vidurdienio Saulė astrologiniame gimimo žemėlapyje yra arčiausiai aukščiausių gyvenimo pasiekimų - dešimto būsto.
Liūtui svarbu išlaikyti asmeninę erdvę bei orumą ir išlikti ištikimam savo prigimčiai, nesvarbu ar tai būtų triumfo, ar pralaimėjimo akimirka. Gera Saulė Liūto ženkle, nepažeista priešų Veneros ir Saturno, visada bus linkusi į lyderystę ir saviraišką.
Stipriausi ženklai lyderystei yra Liūtas ir Avinas, jų valdovai – Saulė ir Marsas yra priskiriami karių - valdovų kastai (kšatrijai). Geras Liūto ženklas ar tiesiog stipri Saulė asmeniniame horoskope visada rodys kryptingą, nuoseklią mintyse ir veiksmuose asmenybę. Tokia yra Saulės prigimtis, užrašyta senoviniuose raštuose.
Geras Liūto ženklas – atsakinga ir kilni asmenybė, spinduliuojanti vidinę galią. Liūto valdovas yra Saulė – Atmanas – Visų Siela, todėl stiprus Liūto ženklas visada įsiklausys į savo sielos vedimą ir išlaikys savastį.

Nedidelis patikslinimas.
Visi žinome zodiako ženklą, kuriame mūsų gimimo metu buvo Saulė. Kiekvienas savo horoskope turime visus dvylika ženklų. Mūsų charakterio savybės gali neatitikti aprašomo ženklo savybių, nes pagrindiniai planetų deriniai yra išsidėstę kituose ženkluose. Horoskopo analizė yra holistinis darbas. Jei nesate Liūto ženklo atstovas, galite turėti ryškias Liūto ženklui priskiriamas savybes: polinkį saviraiškai, lyderystę, kilnumą, orumą. Tai priklauso nuo kitų planetų, esančių Liūto ženkle. Marsas Liūto ženkle yra stiprus ir kilnus karys, laukiantis naujų iššūkių. Venera Liūto ženkle yra silpnoka, nes ji svečiuose pas savo priešę Saulę. Tuomet žmogus gali būti pernelyg išdidus, pasipūtęs. Venera Liūte mėgsta būti dėmesio centre, nenori aukoti asmeninių interesų vardan kilnių tikslų. Negavusi naudos, ji tampa nepatenkinta savimi ir kitais. Tuo tarpu Mėnulis puikiai jaučiasi Liūto ženkle: populiarus, vertinamas, svarbus, kūrybingas, žinantis, kaip pasirūpinti savimi ir patenkinti savo poreikius. Tačiau to nepasakysi apie Saturną, kuris išties kenčia Liūto ženkle ir tampa labai nerangus bei vangus, apribojantis saviraišką ir lyderystę, neturintis kūrybinio įkvėpimo. Saturnas priverčia Liūtą daug ir sunkiai dirbti arba pasiduoti tinginystei. Merkurijus, atsakingas už intelektą, negali atsidžiaugti turėdamas progą išbandyti tiek daug kūrybos ir saviraiškos galimybių. Jupiteris paverčia Liūto ženklą išmintingu vadovu ar kūrėju. Šis straipsnis pažintinis, paremtas senovinėmis Džaimini ir Parašara sutromis, skirtas praplėsti žinias apie senovės astrologiją.

KŪNO DALIS. PILVO ERTMĖ

Pilvo ertmėje yra išsidėstę pagrindiniai organai: skrandis, kepenys, inkstai, blužnis, tulžies pūslė, kasa ir antinksčiai. Pastarosios dvi liaukos yra svarbios mūsų energijos lygio palaikymui. Pilvo srityje šiek tiek virš bambos esantis energetinis centras vadinamas manipura arba saulės rezginio čakra. Manipura išvertus iš sanskrito kalbos reiškia brangakmenių miestas. Manipuros elementas yra ugnis, ši čakra yra galios centras. Liūto ženklo elementas yra ugnis ir jis siejamas su lyderyste, o Liūto valdovė Saulė yra karališka planeta. Saulės rezginys yra energijos centras, iš kurio semiamės gyvybinių jėgų. Jeigu saulės rezginio čakros veikla sutrikusi, žmogus gali susirgti virškinimo sistemos, kepenų ir kt. ligomis. Ši čakra kaip Liūto ženklas atstovauja asmeninę galią, valios turėjimą ir gebėjimą ją perduoti ar primesti kitiems. Stipri asmeninė valia – aktyvi manipura čakra, kuri yra gyvybingumo centras.

VYRIŠKAS ŽENKLAS. AKTYVUS KURIANTIS PRADAS

Vyriškas ženklas reiškia aktyvią kuriančią Jan energiją. Visi nelyginiai ženklai astrologijoje yra vyriškos prigimties. Jei horoskope dauguma planetų yra nelyginiuose ženkluose, tuomet tai bus labiau iniciatyvus nei su tėkme einantis žmogus. Liūto valdovė Saulė vedinėje astrologijoje yra Karalius. Tai susiję su aktyvia kuriančia veikla, aukštu asmeninės atsakomybės lygiu, aiškiai išreikšta asmenine valia, kitų žmonių vedimu ir įkvėpimu.

IŠTVERMĖ. KETURKOJIS

Visi keturkojai gyvūnai yra pakankamai ištvermingi ir gali pakelti nemažą krūvį. Liūto ištvermė pasireiškia vadovaujant, pakanka įkvėpimo ir jėgų pasireikšti didelėse auditorijose, vedant įvairius renginius, koncertuojant ir pan. Tikram Liūtui niekada nepristinga entuziazmo.

UGNIES ELEMENTAS. KŪRYBINGUMAS

Du viename: aktyvi kūryba ir gebėjimas įtvirtinti ir išlaikyti kūrybos/lyderystės rezultatus, nes Liūtas yra pastovus (angl. fixed) ženklas. Tai amžina deganti vidinė ugnis, kuri visada nori išreikšti save. Nepailstantis kūrėjas – menininkas, atsidavęs kūrybai ir dirbantis iki išnaktų.

DOŠA (Doṣa – दोषः). PITTA

Žmogaus kūne pita doša pasireiškia kaip jėgos projekcija, valdo virškinimo, medžiagų apykaitos ir kitus svarbius procesus. Pita doša Liūto ženklui sužadina lyderystės savybes, skatina drąsiai siekti užsibrėžto tikslo, padeda būti atsakingu ir energingu.

KŪNAS

Liūto ženklas yra didelis. Ascendentas (kūnas) arba jo valdovas Liūto ženkle reikš didelį žmogų. Nebūtinai stambų, bet didelį, gali būti aukštas arba turintis dideles plaštakas ir pėdas. Liūto ženklas siejamas su dideliais ir stambiais karjeros tikslais, plačiais kūrybos užmojais.

VIETOVĖ. MIŠKAS

Išminčius Parašara Liūto ženklui priskiria miškus, miškingas vietoves, tai gali būti ir džiunglės, nuosava didelė teritorija, turinti savo autonomiškumą. Išminčius Džaimini Liūto ženklą sieja su savo šalimi, kraštu. Visa tai naudojama prognozavime, tai gali būti gimta šalis, grįžimas gimtinėn, kuomet ascendentas (lagna), ketvirtas būstas (namai) yra Liūto ženkle, kuomet yra Saulės laikotarpis (daša) susijęs su minėtais rodiklais ir pan.

SPALVA

Senovėje nebuvo tokio plataus spalvų spektro, kokį galime matyti šiandien. Tais laikais nebuvo dažų parduotuvių, kur nukeliavę galėtume užsisakyti norimą atspalvį. Todėl senovės astrologijoje Liūto ženklas buvo siejamas su blyškia spalva. Modernioje astrologijoje Liūtui priskiriama geltona spalva, kuri yra manipurą čakrą simbolizuojančio lotoso spalva.

IŠMINČIUS DŽAIMINI (JAIMINI)

Remiantis Džaimini sutromis, kurios neoficialiai patvirtintais duomenimis gali būti parašytos 6000 metų pr. Kr., asmeninė sielos planeta Liūto ženkle reiškia savą kraštą ir garbės bei orumo išlaikymą. Tai kilnaus lyderio ženklas, pasižymintis lojalumu. Jei asmeninė sielos planeta yra Saulė ir navamšoje (sielos kelio varga - išvestinis horoskopas) patenka į Liūto ženklą, gyvenimo kelias vienareikšmiškai yra susijęs su lyderyste arba kūryba. Tai lyderis arba kūrėjas nuo pat gimimo, savarankiškai įsitvirtinantis ir vedantis kitus. Kitos asmeninės planetos Liūto ženkle taip pat reikš vadovaujančias pareigas ar kūrybinę veiklą, tačiau nebūtinai taip atvirai ir nevaržomai išreikštą kaip Saulės atveju. Asmeninė (sielos kelio) planeta yra ta, kuri gimimo horoskope (raši vargoje) turi patį aukščiausią laipsnį iš visų kitų planetų.

Svarbus papildymas
Žodis zodiakas yra graikų kilmės. Zodiakas sudarytas iš dvylikos ženklų. Džiotiša (jyotiṣa ज्योतिष) astrologijoje ženklas yra vadinamas „raši“ (rāśi – राशि). Žvelgiant iš žemės taško, zodiakas yra saulės kelias dangumi (ekliptika). Tai yra 360 laipsnių ratas, padalintas į dvyliką dalių po 30 laipsnių. Šis padalinimas buvo žinomas iki graikų kultūros ekspansijos. Jadžur Vedos priede Vedanga Džiotiša, kuris skirtas astronominiams skaičiavimams, minimi 12 mėnesių, išvardinami mėnulio žvaigždynai, bet ne zodiako ženklai. Senovės indai zodiaką vadino „kalarupa“, „laiko įsikūnijimu“ arba „kalapuruša“, jį simbolizavo kosminis vyras, kurio galva buvo Avinas, veidas – Jautis, rankos – Dvyniai ir t.t. Tai, kad ženklus vadiname gyvūnų vardais, yra graikų kultūros įtaka. Senovės indų, babiloniečių astrologijoje egzistavo mėnulio žvaigždynų astrologija, tik vėliau buvo pradėti naudoti ženklų pavadinimai. Džaimini savo sutrose neteikia reikšmės ženklų pavadinimams, įvardina juos skaičiais: Avinas yra 1, Jautis yra 2 ir .t.t.

Mano sąmonės pokyčiai
Savo astrologinėje programoje KALA esu pasirinkus nustatymus, kur ženklai yra pažymėti skaičiais. Iš pradžių buvo keista, bet vėliau tai įnešė naują matymą ir visai kitą suvokimą apie astrologinius ženklus po vakarų astrologijos studijų. Viename pagrindinių astrologinių tekstų „Brihat Parašara Hora Šastra“ teigiama, kad nematomas Višnu (Aukščiausias Dievo asmuo) yra Kalarupa (Laiko įsikūnijimas), kurio kūno dalys yra ženklai, pradedant nuo Avino ir šios kūno dalys neturi sąmonės. Tuo tarpu planetos turi Dievišką sąmonę, kuri pasireiškia kaip tam tikra planetų įtaka, formuojanti mūsų charakterį ir likimą. Pradėjus gilinantis į senovės astrologiją, atsivėrė visiškai naujas matymas ir suvokimas. Šį vyksmą paspartino asmeniniai sąmonės pokyčiai, įskaitant gyvenimo būdo pokyčius. Supratau, kad senoviniai sanskrito tekstai nėra šiaip sau tekstai ar pasakos. Mokant užsienio kalbas ir plečiant sąmonę, atsidaro visi vartai į Pasaulio Žinyną ar Pasaulio Sielą, kaip rašė P.Coelho.
Tekstas parengtas pagal Ernst Wilhelm „Graha Sutras“ (2006), Brihat Parashara Hora Sastra, Jaimini Upadesha Sutras, bei Ernst Wilhelm mokomąją medžiagą.