Logo


5. LIŪTAS – सिंह (simha)


liepos 22 - rugpjūčio 23

Liūtas
Asmenybė magnetas. Orus ir kilnus lyderis.
Svarbu išlaikyti nepažeistą asmeninę erdvę. Karališkas, satvinės (tyrumas) prigimties ženklas. Iššūkis Liūtui yra išlaikyti asmeninį orumą, likti ištikimu savo prigimčiai ir užimamai padėčiai, nesvarbu ar tai būtų triumfo, ar pralaimėjimo akimirka. Liūto valdovė yra Saulė, kuriai kaip ir Mėnuliui (Vėžys) priklauso tik vienas ženklas. Likusios planetos valdo po du ženklus (pvz.: Merkurijus – Dvynius ir Mergelę). Todėl Liūto ženklas yra toks visas Karališkas. Gera Saulė Liūto ženkle, nepažeista priešų Veneros, Saturno ir kt., visada bus linkusi į lyderystę ir saviraišką. Stipriausi ženklai lyderystei yra Avinas ir Liūtas, jų valdovai – Saulė ir Marsas yra priskiriami karių kastai (kšatrijai). Kariai yra valdovai. Geras Liūto ženklas ar tiesiog stipri Saulė asmeniniame horoskope visada rodys kryptingą, nuoseklią mintyse ir veiksmuose asmenybę. Tokia yra Saulės prigimtis, užrašyta senoviniuose raštuose.

Nedidelis patikslinimas.
Visi žinome savo ženklą, kuriame mūsų gimimo metu buvo Saulė. Kiekvienas savo horoskope turime visus dvylika ženklų. Mūsų charakterio savybės gali neatitikti aprašomo ženklo savybių, nes pagrindiniai planetų deriniai yra išsidėstę kituose ženkluose. Horoskopo analizė yra holistinis darbas. Jei nesate Liūto ženklo atstovas, vis tiek galite turėti ryškias Liūto ženklui priskiriamas savybes: lyderystę, kilnumą, aktyvumą, orumą. Tai priklauso nuo planetų, esančių Liūto ženkle. Marsas Liūto ženkle yra stiprus ir kilnus karys, laukiantis naujų iššūkių. Venera Liūto ženkle yra silpna, ji svečiuose pas savo priešą Saulę, tai rodytų išdidumą, norą būti dėmesio centre, kartais tai gali virsti tiesiog pasipūtimu, amžinu nepasitenkinimu savimi ir santykiais. Mėnulis puikiai jaučiasi Liūto ženkle: populiarus, vertinamas, svarbus, kūrybingas, kupinas drąsių idėjų, žinantis, kaip pasirūpinti savimi ir patenkinti savo poreikius. Tačiau to nepasakysi apie Saturną, kuris išties kenčia Liūto ženkle ir tampa labai nerangus bei vangus, apribojantis kūrybą, saviraišką ir lyderystę. Saturnas priverčia Liūtą daug ir sunkiai dirbti arba pasiduoti tinginystei. Merkurijus, atsakingas už intelektą, negali atsidžiaugti turėdamas progą išbandyti tiek daug kūrybos ir saviraiškos galimybių. Jupiteris paverčia Liūto ženklą išmintingu vadovu ar kūrėju. Straipsnio pabaigoje pateikiau nuorodą, kur galite susivesti savo gimimo duomenis ir pasitikrinti planetas, esančias Liūto ir kituose ženkluose. Mes visi turime Liūto ženklą savo gimimo horoskope. Šis straipsnis pažintinis, paremtas senovinėmis Džaimini ir Parašara sutromis, skirtas praplėsti požiūrį į senovės astrologiją.

KŪNO DALIS. PILVO ERTMĖ

Pilvo ertmėje yra išsidėstę pagrindiniai organai: skrandis, kepenys, inkstai, blužnis, tulžies pūslė, kasa ir antinksčiai. Pastarosios dvi liaukos yra svarbios mūsų energijos lygio palaikymui. Manipura yra Saulės rezginio čakra, siejama su ugnimi, galia, energija, savigarba, metabolizmu, autonomija. Saulės rezginys yra energijos centras, iš kurio semiamės gyvybinių jėgų. Jeigu saulės rezginio čakros veikla sutrikusi, žmogus gali susirgti virškinimo sistemos, kepenų ir kt. ligomis. Šios čakros kaip ir Liūto ženklo galia yra gyvybingumas ir orumo išlaikymas.

VYRIŠKAS ŽENKLAS. AKTYVUS KURIANTIS PRADAS

Vyriškas ženklas reiškia aktyvią kuriančią Jan energiją. Visi nelyginiai ženklai astrologijoje yra vyriškos prigimties. Jei horoskope dauguma planetų yra nelyginiuose ženkluose, tuomet tai bus labiau iniciatyvus nei pasyvus žmogus. Liūto valdovė Saulė vedinėje astrologijoje yra Karalius. Tai susiję su aktyvia kuriančia veikla, aukštu asmeninės atsakomybės lygiu, aiškiai išreikšta asmenine valia, kitų žmonių vedimu ir įkvėpimu.

IŠTVERMĖ. KETURKOJIS

Visi keturkojai gyvūnai yra pakankamai ištvermingi ir gali pakelti nemažą krūvį. Liūtas gali vadovauti dideliems kolektyvams ir niekada nepristigti entuziazmo. Taip pat tai gali būti nepailstantis kūrėjas – menininkas, atsidavęs kūrybai ir dirbantis iki išnaktų.

UGNIES ELEMENTAS. KŪRYBINGUMAS

Du viename: aktyvi kūryba ir gebėjimas išlaikyti bei įtvirtinti kūrybos rezultatus, nes Liūtas yra pastovus (angl. fixed) ženklas.

DOŠA (Doṣa – दोषः). PITA

Žmogaus kūne pita doša pasireiškia kaip jėgos projekcija, valdo virškinimo, medžiagų apykaitos ir kitus svarbius procesus. Pita doša Liūto ženklui sužadina lyderystės savybes, skatina drąsiai siekti užsibrėžto tikslo, padeda būti atsakingu ir energingu.

KŪNAS

Liūto ženklas yra didelis. Ascendentas (kūnas) arba jo valdovas Liūto ženkle reikš didelį žmogų. Nebūtinai stambų, bet didelį, gali būti aukštas arba turintis dideles plaštakas ir pėdas. Liūto ženklas siejamas su dideliais ir stambiais karjeros tikslais, plačiais kūrybos užmojais.

VIETOVĖ. MIŠKAS

Išminčius Parašara Liūto ženklui priskiria miškus, miškingas vietoves, tai gali būti ir džiunglės, nuosava didelė teritorija, išlaikanti savo autonomiškumą. Išminčius Džaimini Liūto ženklą sieja su savo šalimi, kraštu. Prognozavime tai bus gimta šalis, grįžimas gimtinėn, kuomet ascendentas (lagna), ketvirtas būstas (namai) yra Liūto ženkle ir pan.

SPALVA

Senovėje nebuvo tokio plataus spalvų spektro, kokį galime matyti šiandien. Tais laikais nebuvo dažų parduotuvių, kur nukeliavę galime išgauti norimą spalvą ar atspalvį. Todėl senovės astrologijoje Liūto ženklas buvo siejamas su blyškia spalva. Modernioje astrologijoje Liūtui priskiriama geltona spalva, kuri suaktyvina saulės rezginio čakrą Manipurą.

Geras Liūto ženklas – atsakinga ir kilni asmenybė, spinduliuojanti vidinę galią. Liūto valdovas yra Saulė – Atmanas – Siela, todėl stiprus Liūto ženklas visada įsiklausys į savo sielos vedimą ir išlaikys savastį.

IŠMINČIUS DŽAIMINI (JAIMINI)

Remiantis Džaimini sutromis, kurios neoficialiai patvirtintais duomenimis gali būti parašytos 6000 metų pr. Kr., asmeninė sielos planeta Liūto ženkle reiškia savą kraštą ir garbės bei orumo išlaikymą. Tai kilnaus lyderio ženklas, pasižymintis lojalumu. Jei asmeninė sielos planeta yra Saulė ir navamšoje (sielos kelio varga - išvestinis horoskopas) patenka į Liūto ženklą, gyvenimo kelias vienareikšmiškai yra susijęs su lyderyste arba kūryba. Tai lyderis arba kūrėjas nuo pat gimimo, savarankiškai įsitvirtinantis ir vedantis kitus. Kitos asmeninės planetos Liūto ženkle taip pat reikš vadovaujančias pareigas ar kūrybinę veiklą, tačiau nebūtinai taip atvirai ir nevaržomai išreikštą kaip Saulės atveju. Asmeninė (sielos kelio) planeta yra ta, kuri gimimo horoskope (raši vargoje) turi patį aukščiausią laipsnį iš visų kitų planetų.

Svarbus papildymas
Žodis zodiakas yra graikų kilmės. Zodiakas sudarytas iš dvylikos ženklų. Džiotiša (jyotiṣa ज्योतिष) astrologijoje ženklas yra vadinamas „raši“ (rāśi – राशि). Žvelgiant iš žemės taško, zodiakas yra saulės kelias dangumi (ekliptika). Tai yra 360 laipsnių ratas, padalintas į dvyliką dalių po 30 laipsnių. Šis padalinimas buvo žinomas iki graikų kultūros ekspansijos. Jadžur Vedos priede Vedanga Džiotiša, kuris skirtas astronominiams skaičiavimams, minimi 12 mėnesių, išvardinami mėnulio žvaigždynai, bet ne zodiako ženklai. Senovės indai zodiaką vadino „kalarupa“, „laiko įsikūnijimu“ arba „kalapuruša“, jį simbolizavo kosminis vyras, kurio galva buvo Avinas, veidas – Jautis, rankos – Dvyniai ir t.t. Tai, kad ženklus vadiname gyvūnų vardais, yra graikų kultūros įtaka. Senovės indų, babiloniečių astrologijoje egzistavo mėnulio žvaigždynų astrologija, tik vėliau buvo pradėti naudoti ženklų pavadinimai. Džaimini savo sutrose neteikia reikšmės ženklų pavadinimams, įvardina juos skaičiais: Avinas yra 1, Jautis yra 2 ir .t.t.

Mano sąmonės pokyčiai
Savo astrologinėje programoje KALA esu pasirinkus nustatymus, kur ženklai yra pažymėti skaičiais. Iš pradžių buvo keista, bet vėliau tai įnešė naują matymą ir visai kitą suvokimą apie astrologinius ženklus po vakarų astrologijos studijų. Viename pagrindinių astrologinių tekstų „Brihat Parašara Hora Šastra“ teigiama, kad nematomas Višnu (Aukščiausias Dievo asmuo) yra Kalarupa (Laiko įsikūnijimas), kurio kūno dalys yra ženklai, pradedant nuo Avino ir šios kūno dalys neturi sąmonės. Tuo tarpu planetos turi Dievišką sąmonę, kuri pasireiškia kaip tam tikra planetų įtaka, formuojanti mūsų charakterį ir likimą. Pradėjus gilinantis į senovės astrologiją, atsivėrė visiškai naujas matymas ir suvokimas. Šį vyksmą paspartino asmeniniai sąmonės pokyčiai, įskaitant gyvenimo būdo pokyčius. Supratau, kad senoviniai sanskrito tekstai nėra šiaip sau tekstai ar pasakos. Mokant užsienio kalbas ir plečiant sąmonę, atsidaro visi vartai į Pasaulio Žinyną ar Pasaulio Sielą, kaip rašė P.Coelho.

Laisvalaikiu

Šioje nuorodoje galite susivesti savo gimimo duomenis ir pasitikrinti, kokios planetos yra Liūto ženkle ir ne tik: http://www.vaultoftheheavens.com/VOTH_ChartCreator/Welcome.aspx.
Tekstas parengtas pagal Ernst Wilhelm „Graha Sutras“ (2006), Brihat Parashara Hora Sastra, Jaimini Upadesha Sutras, bei Ernst Wilhelm mokomąją medžiagą.